Nasveti
Keramičarstvo
Vse, kar morate vedeti pred polaganjem keramičnih ploščic

Vse, kar morate vedeti pred polaganjem keramičnih ploščic

Preberite, katere storitve nudijo podjetja za keramičarstvo, kaj lahko pričakujete ob naročilu del, ki jih bo opravil keramičar, ter kakšne so povprečne cene za polaganje ploščic in polaganje keramike. V besedilo smo vključili tudi nekatere posebnosti, kot je polaganje mozaikov, polaganje ploščic na stopnicah, obleganje sten z dekorativnim kamnom, itd.

Če iščete zanesljivo podjetje za keramičarstvo v Sloveniji, lahko preko naše strani oddate neobvezujoč spletni obrazec, ki vam bo vzel le nekaj minut časa, ter v roku nekaj dni pridobite do 6 brezplačnih ponudb preverjenih in ocenjenih izvajalcev za polaganje keramike. Za ponudnike lahko preverite tudi ocene in komentarje prejšnjih strank.

Zahtevaj brezplačne ponudbe keramičarjev

Prednosti keramike

Keramične ploščice in ploščice iz drugih podobnih materialov predstavljajo priljubljeno izbiro za talne in stenske obloge tako v prostorih, kjer je več vlage (kopalnica, kuhinja), kot na zunanjih površinah (terasa, balkon, dvorišče). Sodobni trendi gradnje stremijo k temu, da se keramika polaga tudi v druge bivalne prostore (hodnik, dnevna soba, itd.).

Prednost keramičnih ploščic je v tem, da ne potrebujejo veliko vzdrževanja, imajo dolgo življenjsko dobo ter so odporne na praske, razlite tekočine in umazanijo (posebej pri talni keramiki, če jo primerjamo s parketom in tekstilnimi oblogami). Keramične ploščice vam bodo služile več desetletij.



Keramičarska dela zahtevajo veliko znanja in izkušenj, zato je najbolje, da polaganje keramike prepustite strokovnjakom. Tako se boste izognili morebitnim napakam in nepravilnostim, ki se lahko pokažejo šele kasneje. Keramične ploščice se polagajo za 20 in več let, zato je pomembno, da je izvedba strokovna in kakovostna.

Zahtevaj brezplačne ponudbe keramičarjev

Cena za polaganje ploščic

Oglejte si povprečno ceno za polaganje ploščic. Cene za polaganje keramike se obračunavajo na kvadratni meter površine. Zgornja cena velja za polaganje keramike na že pripravljeno podlago ter brez stroška za dobavo materiala oz. ploščic.

Cena za polaganje keramike, kjer je upoštevano še delo za pripravo podlage in dobava materiala (ploščic in drugega materiala) pa je enkrat višja od omenjene cene.

Za zelo majhne prostore je običajno potrebno doplačati.

V končni strošek morate prišteti še nekatere posebnosti, ki jih keramičar lahko dodatno zaračuna. Na primer, dodatno se zaračunajo obloge za kopalno kad, izdelava bordur, polaganje ploščic večjih dimenzij, in drugo.

Pri polaganju ploščic v majhnih prostorih (npr. stranišče v velikosti 3 m²) se običajno doplača 10% končne cene. Sicer pa je cena za polaganje ploščic odvisna predvsem od velikosti površine in zahtevnosti terena.

Svetovanje pri izbiri in dobavi keramike

Keramičar vam bo svetoval pri izbiri in pomagal pri dobavi ploščic. Keramičarji imajo veliko izkušenj z različnimi tipi ploščic, hkrati pa dobro poznajo ponudbo. Običajno sodelujejo s saloni keramike, ki so njihovi stalni dobavitelji materiala. Na ta način vam lahko uredijo dodatne popuste za nakup.

prodajalec svetuje stranki glede izbire keramičnih ploščic

Pri nakupu ploščic sta pomembna dva vidika. En vidik zajema estetski videz ploščic, pri čemer lahko izbirate med različnimi barvami, odtenki, postavitvami, zaključki, vzorci, itd. Na voljo so tudi različne obdelave ploščic (npr. sijajno polirane ali matirane glazure na ploščicah). Pri tem imate proste roke, saj sami najbolje veste, kako boste uskladili barve s stenami, pohištvom in notranjim dekorjem.

Naloga keramičarja pa je, da vam pomaga pri izbiri keramike glede na namen uporabe in funkcionalnost. Ploščice namreč nimajo univerzalnih lastnosti, zato se različno obrabljajo. Keramičar bo pri izbiri najbolj ustreznih ploščic upošteval naslednje dejavnike:

  • Namen uporabe: pomembno je vedeti, kjer boste ploščice uporabljali. Če nameravate ploščice položiti v notranjih prostorih, vam ni potrebno kupovati takšnih, ki so namenjene za zunanje površine. Proizvajalci izdelujejo različne tipe ploščic glede na namen uporabe (kopalniške ploščice, zunanje ploščice, kuhinjske ploščice, ploščice za stopnice, itd.).
  • Materiali: materiali ploščic vplivajo na njihovo obstojnost, varnost in enostavnost vzdrževanja. Na primer, klasične keramične ploščice niso najboljša izbira, če uporabljate talno ogrevanje, saj se keramika širi in krči glede na temperaturo. Materiali morajo biti prilagojeni vremenskim vplivom in drugim dejavnikom (vlaga, itd.), kateri bi lahko škodili ploščicam.
  • Velikost ploščic: ploščice so na voljo v različnih dimenzijah; od majhnega formata (15x15 cm) pa vse do največjih dimenzij (120x60 cm). Velikost ploščic narekuje predvsem prostor, kjer bo keramika položena. Na primer, majhne ploščice niso najboljša izbira za talno polaganje keramike.
  • Obremenjenost površin obloženih s keramiko: keramičar mora vedeti, kake so obremenitve oblog iz keramičnih ploščic. Na primer, za talne obloge se uporabljajo bolj trpežne ploščice kot za stenske obloge; v kuhinjah pa je potrebno uporabiti takšne ploščice, ki so odporne na udarce.

Cene keramičnih ploščic se zelo razlikujejo, zato je težko vnaprej določiti končni strošek nakupa. Cene za keramične ploščice se gibljejo v širokem razponu od 10 € pa vse do 100 € na kvadratni meter. Cena je odvisna od kakovosti, morebitnih vzorcev, vrste materiala, itd.

Naročite 10 odstotkov več materiala, kot kažejo izračuni.

Pri nakupu ploščic morate upoštevati, da se keramika med polaganjem lahko razbije in okruši. Nekaj celih ploščic bo keramičar tudi razrezal, da jih bo lahko položil ob kote. Zato je potrebno naročiti okoli 10% več ploščic, kot jih dejansko potrebujete glede na izračun površine sten ali tal. Odvečne ploščice shranite po opravljenem delu, da jih boste lahko uporabili kasneje v primeru, če se katera od nameščenih ploščic zlomi ali poškoduje.

Zahtevajte brezplačne ponudbe lokalnih keramičarjev

Keramičarska dela – postopek polaganja ploščic

Profesionalno polaganje keramike je sestavljeno iz več korakov. Keramičar bo opravil naslednja dela:

  • Odstranjevanje/demontaža starih ploščic
  • Priprava podlage za polaganje ploščic
  • Izračun in načrt razporeditve ploščic po površinah
  • Nanašanje lepila
  • Obdelava keramike in polaganje ploščic na podlago
  • Fugiranje ploščic
  • Čiščenje
mojster keramičar

Odstranjevanje starih ploščic

V primeru, da gre za adaptacijo prostorov, je potrebno odstraniti stare ploščice, zato da se na podlago lahko položijo nove ploščice. Najbolje je, da to delo prepustite izkušenemu keramičarju. Če se boste demontaže ploščic lotili sami, tvegate, da boste dodatno poškodovali podlago, zato bo imel keramičar več dela pri pripravi podlage, kar pa je povezano z dodatnimi stroški.

Mojster za keramičarstvo lahko stare ploščice odstrani na tri različne načine oziroma s tremi različnimi orodji:

  • Najbolj pogosto je ročno odstranjevanje ploščic s kladivom in pomožnim orodjem, kot je dleto in ploščat izvijač.
  • Če želite nadomestiti manjše število ploščic in pri tem ploščice ohraniti cele, bo keramičar uporabil kovinske kljuke. Sicer pa je ta način demontaže precej zamuden.
  • Mojstri najhitreje in najlažje odstranijo stare ploščice z uporabo širokega lomilnika oz. perforatorja, ki ploščico odstrani tako, da jo razdeli na majhne koščke. Takih ploščic ne morete več uporabiti, ampak se jih odpelje na odpad.

Cena za odstranjevanje starih ploščic se giblje med 5 in 8 evri na kvadratni meter.

Na ceno demontaže ploščic vplivajo naslednji dejavniki:

  • Zahtevnost postopka
  • Podlaga:odstranjevanje ploščic na cementnih tleh je najdražje.
  • Tehnika odstranjevanja ploščic brez prahu: uporaba te tehnike viša stroške dela, vendar je prednost v temu, da boste prihranili čas za čiščenje.
  • Cena za demontažo stenskih ploščic je nižja (v primerjavi s talno keramiko), zato ker so te ploščice mehkejše in jih je lažje odstraniti.
  • Odvoz materiala: izvajalec vam bo zaračunal strošek odvoza starih keramičnih ploščic.

Možnost polaganja ploščic na že obstoječe ploščice

Sodobne tehnike polaganja keramike omogočajo, da keramičar položi nove ploščice na že obstoječe talne obloge, kot so vinilne obloge in keramične ploščice. Temu postopku pravimo prekrivanje ploščic, pri čemer je potrebna posebna priprava podlage in uporaba fleksibilnih lepil. Za prekrivanje ploščic se pogosto odločajo pri adaptacijah stanovanj in hiš.

Prekrivanje ploščic je cenejše od popolne odstranitve starih ploščic, saj je potrebnega manj dela in manj časa. Pri tem je dobro vedeti, da se bo lahko zmanjšal notranji volumen prostora oziroma bodo obloge nekoliko debelejše, kar pa ni nujno slabo, posebej, če boste ploščice položili na talne obloge. S tem se ustvari dodaten zaščitni sloj na tleh.

Prekrivanje ploščic ne bo prineslo dobrih rezultatov, če so obstoječe ploščice slabo prilepljene na podlago, so neravne in poškodovane, ali ima osnovni sloj preveč površinskih nepravilnosti. Prekrivanje ploščic tudi ne predstavlja ustrezne rešitve, če je obstoječa površina plesniva. To bi pomenilo, da ujeta voda pod ploščicami lahko povzroči gnitje novih ploščic.

Priprava podlage za polaganje keramike

Ploščice se lahko direktno položijo na skorajda vse vrste podlag oz. gradbenih materialov (cementni omet, glinena opeka, mavčna plošča, naravni kamen, izolirna plošča, beton z odprto strukturo, betonski zidaki, itd.).

polaganje keramičnih ploščic na tla

Čeprav so omenjene površine primerne za direktno lepljenje ploščic, to še ne pomeni, da izpolnjujejo vse pogoje, da se nanje lahko položi keramika. Podlaga za polaganje keramike mora nujno biti:

  • suha oz. primerno vlažna za dober oprijem
  • čista (brez prahu, ostankov barv, stenskih izravnalnih mas, maščob)
  • ravna
  • stabilna in neporozna
  • nosilna (v primeru talne keramike)

Naloga keramičarja je, da pripravi podlago v primeru, če le-ta ni primerna za direktno lepljenje ploščic oziroma ne izpolnjuje zgornjih pogojev. Pri tem opravi naslednja dela:

  • Če podlaga ni ravna: najprej odstrani vse odpadajoče dele, nato pa neravnine in vdolbine izravna s tekočo izravnalno maso v ustreznih debelinah slojev (npr. zahteve za tankoslojno lepljenje keramike). Manjše nepravilnosti pa zapolni s sanacijsko malto.
  • Če je podlaga močno vpojna: na površino nanese polimerno disperzijo, ki izboljšuje oprijem lepila na preveč vpojnih podlagah. Prednamaz preprečuje, da se lepilo ne bi prehitro sušilo.
  • Če podlaga ni čista: iz podlage odstrani kose lepila (če so bile odstranjene stare ploščice) ter vse snovi, ki bi lahko vplivale na slabši oprijem lepila za ploščice.
Zahtevajte brezplačne ponudbe za polaganje keramike

Hidroizolacija površin in tesnjenje stikov

V kopalnici, kuhinji in na zunanjih površinah je ploščice potrebno zaščititi pred vdorom vode, zato da se prepreči pronicanje vode v betonsko površino oz. skozi debelino nosilne podlage. Hidroizolacijo je potrebno narediti v vseh prostorih z večjo vsebnostjo vlage. Hidroizolacijski sloj nudi zaščito pred vlago, plesnijo in obrabo. Vdor vlage namreč lahko povzroči odstopanje ploščic od podlage.

Keramičar izvede hidroizolacijo pred polaganjem ploščic oziroma pred nanašanjem lepila. Površine premaže z vodotesnim premazom. Prednamaz nanese s čopičem, valjčkom ali z gladko lopatico. Hidroizolacijski sloj se mora sušiti vsaj en dan, preden se na površine lepijo ploščice.



Pri zaščiti površin pred vdorom vode je pomembna tudi izvedba tesnjenja stikov. Stiki so pravzaprav obrobna področja, ki so najbolj izpostavljena vodi (npr. tuš kabina, straniščna školjka, tuš kad, itd.). Te izpostavljene stike je potrebno zatesniti. Keramičar pri tem nanese dodatni zaščitni sloj hidroizolacije ter nanese tesnilno maso neposredno na spoj ali pa za tesnjenje uporabi posebne tesnilne trakove.

Meritve in načrt razporeditve ploščic v prostoru

Končani pripravi podlage za polaganje keramike sledijo meritve in načrt razporeditve ploščic v prostoru. Najprej je potrebno izmeriti prostor oz. površino podlage. Keramičar bo tako lahko izračunal, koliko ploščic potrebuje. Pri tem bo upošteval tudi morebitni odpad za razreze in kotne postavitve.

Meritve prostora mu bodo tudi pomagale pri tem, da bo vedel, kje začeti s polaganjem ploščic in kako razporediti keramiko, da ne bo nikjer prišlo do nepopolnih dimenzij in, da bo čim manj rezal ploščice.

S pomočjo kotnikov in zidarske vrvice bo izvedel "suho polaganje" ploščic, kar pomeni, da ploščice niso položene z lepilom. "Suho polaganje" je namenjeno temu, da skupaj s keramičarjem poiščete najboljšo lego ploščic, tako iz vidika estetike kot funkcionalnosti.

Zahtevajte brezplačne ponudbe za polaganje ploščic

Lepljenje ploščic – označevanje in nanos lepila

Šele, ko je podlaga pripravljena na polaganje keramike in, ko keramičar označi razporeditev ploščic v prostoru, je na vrsti nanašanje lepila. Kakovost in ustreznost lepila ter pravilna izvedba lepljenja ploščic so ključnega pomena za dolgo obstojnost ploščic.

Lepila se med seboj razlikujejo po zmogljivosti in tehničnih lastnostih. Pri izbiri ustreznega lepila je potrebno upoštevati vrsto ploščic, material ploščic in značilnosti podlage. Na primer, za zunanje površine je potrebno uporabiti lepila, ki so odporna na zmrzal, za prostore z visoko stopnjo vlage pa se uporabljajo vodoodbojna lepila za keramiko.

Keramičar nanaša lepilo enakomerno in postopoma, saj se lepilo hitro suši. Lepilo mora biti nekoliko razbrzdano, zato keramičar uporablja zobce gladilke. Mojstri za keramičarstvo izvajajo različne vrste lepljenja ploščic:

  • Tankoslojno lepljenje: se uporablja, ko podlaga za polaganje keramike ustreza čisto vsem kriterijem (suha, čista, ravna, trdna, brez prahu, maščob).
  • Polaganje ploščic v cementno malto: se uporablja v primeru, če podlaga ne ustreza vsem zahtevam (npr. ni povsem ravna oz. je ni mogoče povsem zravnati).
  • Enostransko nanašanje lepila: keramičar nanese lepilo samo na podlago. Ta način je najbolj primeren za polaganje keramike v notranjih prostorih.
  • Dvostransko nanašanje lepila: keramičar nanese lepilo tako na podlago kot na ploščico. Ta način lepljenja je najbolj primeren za zunanje površine.


Ena vreča lepila zadostuje za okoli štiri kvadratne metre ploščic.

Cena za polaganje ploščic zajema le delo keramičarjev in ne vključuje uporabljenega materiala, kot je lepilo. Lepilo boste morali plačati posebej, cena zanj pa je odvisna predvsem od podlage, na katero se polaga keramika.

Povprečna cena za cementno in običajno lepilo (vreča lepila) brez posebnosti je okoli 10 €. Pri tem pa je dobro vedeti, da bo keramičar porabil približno eno vrečo lepila na 4 kvadratne metre ploščic.

Polaganje in obdelava ploščic

Pri polaganju ploščic na sloj lepila je pomembno, da so ploščice nameščene enakomerno ter z ustreznim razmikom. Posledično bodo tudi fuge enakomerno oddaljene druga od druge. Keramičar za to delo uporabi plastične distančnike, ki jih namesti med ploščice. Pri polaganju keramike je potrebno ves čas izvajati niveliranje ploščic, pri čemer keramičar uporablja vodno tehtnico ali libelo.

Med polaganjem ploščic bo keramičar skoraj zagotovo moral nekaj ploščic tudi razrezati oz. oblikovati, zato da bo dobil ustrezno obliko in dimenzije. Oblikovanje je potrebno, ko se ploščice polagajo okoli vtičnic, vogalov, odtokov, ventilov in podobnih napeljav.

Keramičar za to delo uporabi profesionalni rezalnik za keramiko ali ščipalke in vrtalni stroj, če mora pridobiti okroglo obliko (za instalacijske cevi in druge okrogle odprtine).

Fugiranje ploščic

Lepilo mora biti povsem strjeno in posušeno, preden keramičar začne s fugiranjem ploščic. Fugiranje predstavlja tudi zaključni postopek pri polaganju ploščic.

Namen fugiranja ploščic je v tem, da se zagotovi obstojnost keramike in prepreči prepuščanje vode in prodiranje vlage med in pod ploščice. Fuge absorbirajo premike ploščic in preprečujejo njihovo krušenje. Čeprav so ploščice položene povsem pravilno, še vedno prihaja do trenja zaradi krčenja in raztezanja materialov. S tem se ustvarijo mehanske napetosti, ki lahko povzročijo pokanje keramičnih ploščic.

S fugiranjem se izravnajo vsa minimalna odstopanja, ki so povsem običajna pri polaganju keramike, saj ploščice med seboj niso povsem identične. Fuge med ploščicami so namenjene tudi enostavnejšemu čiščenju umazanije in smeti, ki jih sicer ne bi mogli odstraniti, če bi bilo med ploščicami premalo razmika.

Keramičar opravi fugiranje ploščic po naslednjem postopku:

  1. Nanašanje emulzije na očiščene ploščice, zato da se zagotovi boljši oprijem fugirne mase.
  2. Diagonalno nanašanje fugirne mase na ploščice v obe smeri in razporejanje mase v same rege z gumijasto gladilko. Fuge morajo biti enakomerno zapolnjene s fugirno maso.
  3. Tesnenje kotnih, diletacijskih in priključnih fug s tesnilno maso in elastičnim silikonom.
  4. Čiščenje ploščic s čistilom in vlažno gladilko z gobasto podlago, zato da se odstranijo vsi ostanki gradbenih materialov (npr. cement).

Pri fugiranju keramike se uporabljajo naslednji materiali, ki niso vključeni v ceno polaganja ploščic:

  • Barve za fuge: na voljo so različne barve za fuge, ki jih keramičar že vmeša v fugirno maso. Izbira barve fug precej vpliva na končni videz ploščic in prostora. Lahko se odločite za barvo, ki je enaka barvi ploščic, ali pa za barvo, ki je v kontrastu z barvo ploščic.
  • Fugirne mase: obstajajo različne vrste fugirnih mas, ki se med seboj razlikujejo po tesnjenju in obstojnosti. Fugirne mase so lahko vodoodporne, obstojne proti plesni ter odporne na zmrzal (elastične mineralne fugirne mase).

Mojstri za keramičarstvo lahko položijo stenske ali talne ploščice tudi brez fug. V tem primeru se položijo ploščice z retifikacijo, kar pomeni, da so robovi ploščic obrušeni pod določenim kotom. Namen tega mehanskega postopka je v tem, da se doseže enake velikosti keramike. Takšne ploščice so bolj izpostavljene poškodbam in krušenju, zato je zanje značilna krajša življenjska doba.

Zahtevajte brezplačne ponudbe za polaganje ploščic

Polaganje keramike v kopalnici

Keramične ploščice so najbolj primerne za tista območja, kjer je veliko vlage in mokrote. Ploščice ščitijo stene in tla pred vlago. Ravno zato je keramika najbolj priljubljena izbira za talne in stenske obloge prav v kopalnicah (in tudi drugih vlažnih prostorih).

Smiselno je, da se stenske ploščice v kopalnici položijo čez cele stene oziroma do najvišje možne višine, še posebej, če nimate možnosti za dobro prezračevanje kopalnice. V vsakem primeru se mora keramika položiti na predelih, kjer prihaja do povečane vsebnosti vlage (okoli tuša, umivalnika, itd.).

Pri izvedbi hidroizolacije v kopalnici je pomembna tudi izvedba tlaka, zato da ne bi prihajalo do zamakanja v sosednje prostore ali v prostore, kateri se nahajajo pod kopalnico (npr. stanovanja v blokih). Keramičar tlak najprej premaže z elastik maso, nato pa ob stikih med tlakom in steno vgradi izolirni trak. Ob talnih sifonih pa vgradi elastično manšeto, s čimer prepreči pronicanje vode ob sifonu.

Polaganje keramike v kuhinji

Ko boste izbirali talne in/ali stenske ploščice za kuhinjo, je dobro, da pred nakupom upoštevate naslednje dejavnike:

  • Ploščice morajo biti dovolj trpežne in obstojne, da prenesejo vsakodnevno čiščenje, tudi s kemičnimi čistili (npr. kislinska čistilna sredstva). S tem se preprečijo poškodbe v glazuri keramike.
  • Talne kuhinjske ploščice ne smejo biti občutljive na morebitne padce težjih predmetov.
  • Kuhinjske ploščice morajo zdržati maščobe, vroče olje in višje temperature.
  • Kuhinjske ploščice manjših dimenzij, ki so namenjene za polaganje na steno, ne morete uporabiti tudi na tleh.
keramične ploščice v kuhinji

Za področje kuhinjskega pasu med kuhinjskimi elementi lahko izbirate med različnimi možnostmi. Lahko se odločite za ploščice manjših dimenzij ali pa za keramiko večjih formatov, pri čemer je prednost ta, da je zelo malo fug. Monolitni kuhinjski pas iz večjih ploščic vam omogoča enostavnejše čiščenje.

Polaganje ploščic na zunanjih površinah

Ploščice na balkonih, terasah in drugih zunanjih površinah so izpostavljene različnim vremenskim vplivom. Posebej problematična so večja temperaturna nihanja, vdor vlage in zmrzal.

Na zunanje površine se lahko polagajo ploščice iz keramike, odlično izbiro pa nudijo tudi drugi materiali, ki so bolj trpežni, trdni in odporni na vlago. Pri izbiri najbolj ustreznih ploščic za terase, balkone in druge zunanje površine je pomembno, da upoštevate naslednje dejavnike:

  • Na terasah in balkonih je priporočljivo, da so ploščice izdelane v večjih dimenzijah (npr. 60x60 cm).
  • Med najbolj ustrezne materiale za zunanje ploščice štejemo porcelan, naravni kamen, belo glino ter predvsem gres porcelan oziroma granitogres. Slednji ima to lastnost, da vpije zelo malo ali skoraj nič vlage. Gres (porcelarizirana keramika) je odporen na vremenske vplive, ima visoko trdoto in nizko vpojnost vode.
  • Najbolj pomembna lastnost keramike za zunanje površine je v vpojnosti glinene osnove. Podatek o tem, koliko vode lahko ploščica vpije, je izražen v odstotkih. Ta ne sme biti višji od 3%. Nizko vpojne ploščice skupaj z izvedeno hidroizolacijo preprečujejo, da bi pozimi ujeta voda zmrznila ter se posledično razširila in s tem povzročila pokanje ploščic.
  • Pri izbiri zunanje keramike je pomembna proti drsnost. Pomeni, da morajo biti ploščice karseda nedrseče. Ploščice s čim manjšo drsno površino se polaga predvsem na pohodne zunanje površine (npr. na stopnicah, vhodih, itd.).
Vpojnost zunanjih ploščic ne sme biti večja od treh odstotkov.

Pri sami izvedbi polaganja ploščic na balkone, terase in druge zunanje površine mora keramičar opraviti različna dela in upoštevati različne dejavnike, zato da zagotovi dolgo obstojnost in odpornost na vremenske razmere:

  • Uporabi posebne fugirne mase in ne navadnih mineralnih fugirnih mas.
  • Izvede vodotesno izolacijo ter tesnjenje stikov z elastično tesnilno maso.
  • Nanese primerno in dovolj elastično lepilo, ki je posebej izdelano za kljubovanje vsem zunanjim vplivom.
  • Poskrbi za vgradnjo ustreznega naklona, zato da deževnica ne zastaja na površini, ampak nemoteno odteka.
  • Pravilno izvede delitacijske in konstrukcijske fuge, s čimer prepreči pretirano raztezanje, krčenje in upogibanje ploščic pri temperaturnih nihanjih.
  • Pripravi podlago tako, da je čim bolj ravna. Neravne strukture namreč lahko povzročijo pokanje ploščic, votlost in neenakomerno površino.
Pridobite brezplačne ponudbe lokalnih keramičarjev

Polaganje keramike velikih formatov

V sodobni arhitekturni gradnji so vedno bolj priljubljene stenske in talne ploščice večjih dimenzij, ki jim pravimo tudi velikoformatne ploščice dimenzij od 120x60 cm pa vse tja do velikosti 240x120 cm in 320x160 cm.

velik format keramičnih ploščic

Polaganje ploščic večjih dimenzij je bolj zahtevno, zato je pomembno, da najamete izkušene mojstre. Pri polaganju bosta prisotna najmanj dva keramičarja, saj so plošče težke in lahko počijo oz. se zlomijo, če se z njimi ne ravna pravilno. Keramičarji poskrbijo za pravilno namestitev ploščic (vertikalno ali horizontalno) in zapolnitev vmesnih prostorov, saj je pri keramiki večjega formata precej manj fug.

Polaganje dekorativnega kamna

Z dekorativnim kamnom lahko v vaš dom vnesete pridih estetike, ki ga ustvarja videz naravnih materialov, kot je kamen. Okrasni kamen lahko namestite v katerikoli bivalni prostor in na zunanjost doma.

Pri polaganju okrasnega kamna mislimo na dve različni tehniki. Lahko se odločite za polaganje kamnitih ploščic ali pa za obleganje površin s kamnitimi paneli.

  • Kamnite ploščice so lahko izdelane iz umetnega ali pravega oziroma naravnega kamna, kot je granit (predvsem pohorski tonalit), marmor in apnenec. Umetni kamen pa je izdelan iz zlitine različnih materialov, zato je po strukturi in videzu zelo podoben pravemu kamnu. Pri polaganju kamnitih ploščic je pomembna priprava podlage, izvedba hidroizolacije, ustrezen nanos lepila in fugiranje. Postopek polaganja je zelo podoben polaganju običajnih keramičnih ploščic.
  • Kamniti paneli so najbolj primerni za oblaganje notranjih sten in drugih površin, kot so nosilni in nenosilni stebri, pregrade, kamini, itd. Kamniti paneli so pravzaprav nekakšni oplati iz kamna, ki so v plošče spojeni in sestavljeni iz posameznih kosov kamna. Kamniti paneli se lahko pritrjujejo na različne vrste podlag in nudijo enostavno postavitev, s čimer so povezani tudi nižji stroški dela. Na drugi strani pa so odporni na zunanje vplive.

Polaganje mozaikov

Z mozaik ploščicami lahko ustvarite dekorativne talne in stenske površine, s čimer boste dvignili estetiko doma na višjo raven. Drobni kamenčki oz. koščki ploščic, ki jih lahko oblikujete v poljubne vzorce in motive, dajejo prostorom pridih razkošja. Lahko jih kombinirate s klasičnimi keramičnimi ploščicami. Mozaik lahko namestite tudi na zunanje površine.

Mozaik se polaga predvsem na naslednje površine:

  • Na nepravilne površine (okrogle in neravne površine)
  • Za obloge bazenov, tuš kabin in savn
  • Okrog sten kopalne kadi
  • Za oblogo kuhinjskih otokov in kuhinjskih pasov med pultom in kuhinjskimi elementi
  • Za oblogo stebrov
  • Tla (pohodne steze)
  • Dekorativna obloga za stene
  • Na površine okrog umivalnika
  • Namesto klasičnih bordur v kopalnici
keramični mozaik v kopalnici

Mozaik ploščice so lahko izdelane iz različnih materialov:

  • Keramika: najpogostejša izbira za izdelavo mozaika.
  • Steklo: steklen mozaik zahteva veliko izkušenj pri polaganju.
  • Naravni ali umetni kamen
  • Kovina

Oglejte si, koliko stane polaganje mozaika. Cena je odvisna od uporabljenega materiala, materiala in velikosti mozaika, zahtevnosti terena in površine. Ker je mozaik sestavljen iz manjših koščkov, je za polaganje potrebno več časa. S tem je povezana tudi višja cena za keramičarska dela.

Cena za mozaik ploščice je višja od običajnih ploščic iz keramike, če upoštevamo enake dimenzije. Za povprečne mozaik ploščice boste odšteli od 30 do 40 € na kvadratni meter.

Polaganje ploščic na stopniščih

Mojstri za keramičarstvo so specializirani tudi za oblaganje stopnic. Pri polaganju ploščic na stopniščih veljajo naslednje značilnosti:

  • Predvsem zunanje ploščice za stopnice morajo imeti proti zdrsno površino ter morajo biti odporne proti mrazu in zmrzali.
  • Keramika se lahko položi tako na ravne kot na okrogle stopnice.
  • Eksterni robovi stopnic se zaščitijo z različnimi oblikami obrob, ki jim pravimo balkonske obrobe. Balkonske zaključne obrobe dajejo stopnišču estetski videz.
  • Za zunanje stopnišče se uporabljajo posebne zunanje ploščice, za notranje stopnišče pa notranje ploščice.
  • Keramičar lahko v stopnišče vgradi tudi LED luči.

Oglejte si ceno za oblaganje stopnic s keramičnimi ploščicami.

Zahtevajte brezplačne ponudbe za polaganje ploščic