Nasveti
Solarni sistemi
Vse, kar vas zanima o sončnih elektrarnah in solarnih panelih

Vse, kar vas zanima o sončnih elektrarnah in solarnih panelih

V tem članku odgovore na vprašanja o značilnostih, usmeritvah, prihrankih, cenah in delovanju solarnih sistemov, kot sta mala sončna elektrarna in sončni kolektorji.

Monter pritrjuje sončne kolektorje na streho. Gleda v kamero in se smeji.

Iščete zanesljivega izvajalca, ki nudi celoten sklop storitev (svetovanje, ocena investicije, projektna dokumentacija, montaža) izgradnje solarnih sistemov za fizične osebe oziroma gospodinjstva? Preko naše spletne strani oddajte obrazec, ki vam bo vzel le minuto, in v roku nekaj delovnih dni pridobite do 6 brezplačnih in nezavezujočih ponudb preverjenih in ocenjenih podjetij za solarne sisteme.

Zahtevaj brezplačne ponudbe za solarni sistem

Solarni sistemi in sončna energija

Solarni sistemi se napajajo na sončno energijo, ki je najbogatejši in najbolj prilagodljiv vir energije. Ogrevanje objekta in ogrevanje sanitarne vode s solarnim sistemom je ekonomično, varno in okolju prijazno.

Osnovni princip delovanja solarnih sistemov

Solarni sistem proizvaja energijo s pomočjo sonca po naslednjem postopku:

  • Sončne celice absorbirajo sončno svetlobo.
  • V solarnih panelih se nahaja pretvornik, ki pretvarja enosmerni električni tok (le-tega so ustvarile sončne celice) v izmenični tok, ki ga uporabljamo v domovih.

Če solarni sistem proizvede več energije, kot jo porabite, presežno električno energijo pošlje v električno omrežje. Ta presežek se lahko poravna pri vašem mesečnem računu za elektriko, ali pa ga odkupi izbrani distributer elektrike.

Ponoči oziroma kadar je malo sonca sistem ne proizvaja energije, zato je smiselno energijo shranjevati v bateriji. Brez nameščene baterije boste morali v takšnih situacijah koristiti elektriko lokalnega distributerja.

Sončna energija – obnovljiv in okolju prijazen vir energije

Klasična podeželska hiša s solarnimi paneli na strehi.

Sončna energija ima številne prednosti:

  • Nima negativnega vpliva na okolje: proizvaja čisto energijo brez onesnaževanja z emisijami CO2 in drugimi plini.
  • Predstavlja odlično alternativno klasičnim fosilnim gorivom (nafta, zemeljski plin, itd.): na eni strani je sončna energija dostopna v neomejenih količinah, česar za fosilna goriva ne moremo trditi, na drugi strani pa ne proizvaja škodljivih toplogrednih emisij.
  • V Sloveniji jo lahko dobro izkoristimo, saj imamo ugodno lego in vreme. Od aprila do oktobra lahko izkoristimo več kot 40% sončnega sevanja.
  • Je brezplačen vir energije v primerjavi z ostalimi energenti, katerih cene neprestano rastejo in bodo verjetno naraščale tudi v prihodnje.
Zahtevaj brezplačne ponudbe za solarni sistem

Sončne elektrarne – pogosto zastavljena vprašanja

Pripravili smo sklop najbolj pogosto zastavljenih vprašanj o sončnih elektrarnah, namenjenih za samooskrbo z električno energijo. Prepričani smo, da boste našli odgovore tudi na vaša vprašanja.

Pred odločitvijo za postavitev sončne elektrarne

Kako močno oz. zmogljivo sončno elektrarno potrebujem?

Zmogljivost oziroma nazivna moč sončne elektrarne, ki se meri v kW, je odvisna predvsem od potreb vašega gospodinjstva po električni energiji. Ta podatek lahko preverite na vaših računih za elektriko. Najbolje je, da se orientirate po letni porabi elektrike. Na primer, povprečno gospodinjstvo v Sloveniji porabi na letni ravni za okoli 3500 kWh električne energije, kar pomeni, da potrebujejo sončno elektrarno moči okoli 3 kW (sončna elektrarna z nazivno močjo 1 kW letno proizvede približno 1000 kWh električne energije). Moč fotovoltaike je odvisna tudi od lege in orientacije objekta ter od naklona strehe.

Kako veliko streho potrebujem za izgradnjo fotovoltaike?

Bolj zmogljive sončne elektrarne potrebujejo večjo površino na strehi za namestitev fotonapetostnih modulov. Za sončno elektrarno z inštalirano močjo 5 kWp boste potrebovali za okoli 35 m2 solarnih panelov na strehi, sončna elektrarna moči 10 kWp pa potrebuje streho površine približno 70 m2.

Kolikšen naklon strehe in orientacija sta optimalna za namestitev solarnih panelov?

Solarne panele je potrebno namestiti na streho v določeni legi, naklonu in smeri neba, da bodo lahko maksimalno izkoriščali sončno svetlobo za proizvodnjo električne energije. Idealno je, da so fotovoltaični moduli obrnjeni proti jugu oz. so nameščeni na južno stran strehe v naklonu med 25 in 45 stopinj. Hkrati je pomembno, da so postavljeni na lokaciji, ki ni izpostavljena vetru ter ima kratko povezavo od mesta odjema do hranilnika.

Potrebujem gradbeno dovoljenje za izgradnjo sončne elektrarne?

Gradbenega dovoljenja ne potrebujete za sončne elektrarne, ki imajo manjšo nazivno moč od 1 MW. Po zakonu gre za mikro ali male sončne elektrarne, ki so namenjene za samooskrbo enega ali dveh gospodinjstev.

Ali solarne panele lahko namestim na katerokoli vrsto strehe in strešne kritine?

Fotovoltaični module lahko montiramo na vse vrste kritin (pločevina, opečni strešniki, bitumenska folija, itd.) ter na vse vrste streh (eno in dvokapnice, ravne strehe, itd.). Pomembno je paziti le na to, da streha lahko prenese dodatno obtežitev (od 15 do 20 kg/m2).

Lahko uporabim fotonapetostne module namesto kritine na strehi?

Novogradnja z integriranimi fotonapetostnimi moduli namesto strehe.

Da, takšne rešitve ponujajo integrirane sončne elektrarne, kjer fotonapetostni moduli predstavljajo primarno kritino strehe. Integracija panelov v streho je posebej učinkovita rešitev v primeru novogradenj, ali v primeru, če boste zamenjali dotrajano streho. Integrirane sončne elektrarne so priljubljene tudi zato, ker objektu dajejo moderen videz.

Kaj, če naša streha ni primerna za namestitev fotovoltaičnih panelov?

Streha vaše hiše ni primerna za namestitev fotovoltaičnih panelov, če leži v senci, ter nima primerne lege proti jugu ali vsaj proti jugovzhodu in jugozahodu. V takem primeru se solarni paneli lahko namestijo na druga mesta, na primer na steno, na tla ali na balkon. Edini pogoj je, da paneli niso preveč oddaljeni od hranilnika toplote.

Se solarni paneli lahko namestijo na nadstreške teras, zunanjih garaž, itd.?

Nadstrešek s fotovoltaičnimi celicami

Da, fotovoltaične module lahko namestite tudi na nadstreške teras, zunanjih parkirišč in podobno. Izvajalec lahko poskrbi tudi za izdelavo in montažo konstrukcije. Pri tem tudi ustrezno poveže module s kabli, ki so skriti v notranjosti konstrukcije.

Naj izberem solarne panele, ki imajo vgrajene monokristalne silicijeve celice ali polikristalne sončne celice?

Monokristalne sončne celice Polikristalne sončne celice
Sestava blok kristaliziranega silicija sestavlja eno celico blok kristaliziranega silicija sestavlja več celic
Življenjska doba 29 let 24 let
Toplotni izkoristek 15-17% 13-15%
Cena dražje ceneje
Barva črna modra

Za kaj se uporabljajo solarni sledilci, ki so nameščeni na fotonapetostne panele?

Namestitev solarnih sledilcev lahko poveča izkoristke sončne svetlobe, tudi do 30%. Tehnologija sledilcev omogoča, da se fotonapetostni paneli samodejno obračajo tja, kjer je največja količina sončne svetlobe. Vgradnja solarnih sledilcev poveča strošek investicije za okoli 20%.

Je kombinacija fotovoltaike s toplotno črpalko dobra izbira?

Kombiniranje sončne elektrarne s toplotno črpalko vam omogoča ustvarjanje dodatnih prihrankov pri energetskih stroških. Električno energijo, pridobljeno iz sonca, lahko uporabite za delovanje toplotne črpalke, ki je že tako energetsko bolj varčna od fosilnih goriv.

Kaj, če na objektu ali premičnini nimam dostopa do elektro omrežja?

Počitniške hišice, planinske koče, drugi manjši objekti, kamp vozila in plovila običajno nimajo možnosti dostopa do elektrodistribucijskega omrežja. V ta namen so razvili t.i. otočne sončne elektrarne. Vgrajene imajo akumulatorske baterije, ki zagotavljajo dostop do električne energije tudi ponoči in v času, ko sonce ni dovolj močno. Manjši otočni fotovoltaični sistem na sončen dan omogoča celodnevno napajanje hladilnika, televizorja, računalnika, kuhalnika vode in delovanje dveh ali treh varčnih žarnic.

Kako poteka montaža sončne elektrarne?

Izbrani izvajalec bo sončno elektrarno montiral po naslednjih korakih:

  1. Namestitev solarnih panelov na streho oziroma na pripravljeno podkonstrukcijo (na balkon, teraso ali tla).
  2. Povezava solarnih panelov s cevmi, ki potekajo skozi zračnik do zalogovnikov in druge opreme.
  3. Spojitev vseh cevi, raztezne posode, črpalke in drugega materiala v kotlovnici.
  4. Montaža krmilnika ter drugih električnih elementov, ki samodejno uravnavajo delovanje sistema.
  5. Priklop, zagon in test delovanja celotnega solarnega sistema.
Zahtevajte brezplačne ponudbe za montažo sončne elektrarne

Proizvodnja električne energije, prihranki in donosi

Koliko sončne energije lahko proizvede elektrarna, ko je oblačno, pada dež ali sneži?

V oblačnih, deževnih in snežnih dneh se proizvodnja sončne energije zmanjša. Sončna elektrarna deluje na okrog 15% zmogljivosti, in se popolnoma ne ustavi, saj še vedno lahko izkorišča difuzno svetlobo. Med sneženjem se sončna proizvodnja ustavi do trenutka, ko snežinke nehajo padati. Sneg na solarnih panelih se nato stopi ali pa zdrsne s panelov.

Ali lahko ostanem brez elektrike v daljšem obdobju slabega vremena oz. pozimi?

Sončna elektrarna bo v obdobju močnega sonca oz. visoke osončenosti (med aprilom in koncem septembra) proizvedla višek električne energije, vse viške pa bo v tem času oddajala v elektro omrežje. Pozimi oz. v daljšem obdobju slabega vremena, ko bo elektrarna proizvedla manj električne energije, pa boste lahko koristili električno energijo iz omrežja. Viška ustvarjene električne energije namreč ne morete shranjevati na lastni opremi, zato je tu elektro omrežje, ki uravnava oskrbo z električno energijo tudi v obdobjih, ko je sami ne morete proizvesti dovolj.

Lahko električno energijo prodajam kot fizična oseba in s tem dodatno zaslužim?

Če boste namestili sončno elektrarno, ki je po nazivni moči prilagojena vašim dejanskim potrebam po električni energiji, ne boste ustvarjali tolikšnih viškov energije, da bi jo lahko prodajali. Pri samooskrbnih elektrarnah z ustvarjeno energijo pokrivate lastno porabo, viški proizvedene energije, ki je ne boste porabili, pa se neodplačno prenesejo v last elektro distributerja. Sicer pa se lahko odločite tudi za postavitev večje sončne elektrarne, ki namenjena prodaji električne energije na trgu, za kar morate pridobiti ustrezna dovoljenja in soglasja.

Kako deluje sistem samooskrbe po shemi lastnega odjema (net-metering)?

Sistem samooskrbe (net-metering) označuje način obračunavanja razlike med energijo, ki jo proizvajate, in med energijo, ki jo oddajate v omrežje. Z neto meritvami se izračuna razlika med oddano in prevzeto električno energijo v obdobju enega leta. Razlika se nato obračuna. Ko boste ustvarjali več energije, kot jo potrebujete, bo sistem energijo oddal v omrežje, kadar pa sončna elektrarna ne bo proizvedla dovolj energije za vaše potrebe, pa boste koristili elektriko iz elektro omrežja.

Katere postavke na računu za elektriko bom še moral plačevati po postavitvi sončne elektrarne?

Po namestitvi sončne elektrarne boste še vedno dobivali račune za električno energijo, vendar na mesečnem računu ne bo obračunana poraba elektrike, temveč le prispevki za priključitev v elektro omrežje. To je strošek obračunske moči OVE in prispevek SPTE. Cena obeh znaša od 15 - 30 €, kar je odvisno od moči varovalk in moči same sončne elektrarne. Poračun elektrike boste dobili konec leta.

Kaj, če bom v prihodnosti potreboval več energije, ki bo presegala trenutno zmogljivost sončne elektrarne?

Izvajalec lahko nadgradi zmogljivost fotovoltaike, saj je sistem sestavljen iz modularnih enot, ki jih je mogoče dograjevati. To velja samo za mikro sončne elektrarne, pri čemer se proizvodnja električne energije na obstoječem sistemu lahko poveča do določene meje priključne moči. V vsakem primeru pa boste morali urediti spremembo soglasja za priključitev elektrarne v elektro sistem.

Koliko lahko prihranim pri mesečnih stroških za elektriko in ogrevanje?

Pričakujete lahko, da bo mesečni strošek za elektriko nižji za okoli 75%, kot ste plačevali pred namestitvijo fotovoltaike. Pri tem lahko pričakujete za 40% nižje stroške za ogrevanje ter 60% nižje stroške za segrevanje sanitarne vode.

Zahtevajte brezplačne ponudbe za sončno elektrarno

Kako dolga je življenjska doba sončne elektrarne?

Pričakovana življenjska doba sončne elektrarne je približno 30 let, in se z napredkom tehnologije nenehno podaljšuje. Življenjsko dobo fotovoltaike podaljšujemo tudi z rednimi vzdrževalnimi deli.

Kdaj se povrne investicija v sončno elektrarno?

Investicija v sončno elektrarno se običajno povrne v manj kot 10 letih, najpogosteje v 8 letih. Preostalih 20 let pa lahko ustvarjate prihranke na račun brezplačne elektrike. Čas povrnitve investicije je odvisen od vrste financiranja (npr. sredstva iz Eko sklada), nazivne moči elektrarne in od letnih stroškov za odjem električne energije.

Kolikšen je donos sončne elektrarne od trenutka, ko sem investicijo odplačal do konca življenjske dobe elektrarne?

Sončna elektrarna začne ustvarjati donose od trenutka, ko se vam povrne investicija v solarni sistem oz. od trenutka, ko boste odplačali celoten strošek nakupa elektrarne. Pomeni, da fotovoltaika ustvarja donose približno 20 let. Če porabite 8000 kWh elektrike na leto, bo sončna elektrarna v 20 letih ustvarila donos oziroma prihranke v višini 25.000 €.

Kako lahko nadzorujem delovanje solarnega sistema in spremljam porabo energije?

Ob montaži sončne elektrarne bo izvajalec zamenjal merilnik, kateri vam bo omogočal spremljanje različnih parametrov. Na primer, koliko energije je proizvedel sistem, koliko energije ste v zadnjem mesecu porabili v gospodinjstvu, kako učinkoviti so posamezni moduli, itd. Preko nastavitev delovanja sistema boste lahko tudi povečali prihranke. Sodobne tehnologije nudijo brezžično povezovanje, zato do teh podatkov lahko dostopate kar preko mobilne aplikacije.

Garancija, vzdrževalna dela

Katere komponente sončne elektrarne so v garanciji? Koliko let garancije dobim za delovanje sistema?

Garancija je odvisna predvsem od izvajalca del in proizvajalca sestavnih delov. Pri solarnih panelih lahko pričakujete 10 letno garancijo na izdelek ter 20 letno garancijo na delovanje fotovoltaičnega sistema. Slednje zajema garancijo izhodne moči, ki zagotavlja, da bo v 20 letih vsak solarni modul proizvedel približno 85% toliko električne energije kot ob prvi namestitvi. Če solarni panel ne doseže te stopnje, potem vam bodo zamenjali posamezen modul. Proizvajalci dajejo garancijo tudi na druge komponente, kot so optimizatorji in razsmerniki. Izvajalec del pa daje eno ali dvoletno garancijo na montažo elektrarne.

Na koliko časa je potrebno opraviti servis in vzdrževalna dela na sončni elektrarni?

Redno vzdrževanje znatno podaljšuje življenjsko dobo solarnega sistema ter njegovo učinkovitost. Vzdrževanje običajno zajema tedenski daljinski nadzor nad delovanjem sistema ter strokoven fizični pregled elektrarne in vseh njenih komponent na vsake dve leti. Izvajalec, ki bo opravil dobavo in montažo sončne elektrarne, bo poskrbel tudi za vsa nadaljnja vzdrževalna dela in redne servise. Pri ponudniku se pozanimajte, ali je vzdrževanje vključeno v ceno, ki ste jo plačali za celotno investicijo.

Moram najeti strokovnjake za čiščenje sončne elektrarne?

Čiščenje sončne elektrarne spada pod redna vzdrževalna dela, ki jih za vas opravlja podjetje, ki je montiralo celoten sistem. Strokovnjaki opravijo čiščenje fotovoltaičnih modulov, na katerih se nabirajo različne nečistoče in prašni delci. Nabiranje nečistoč zmanjšuje proizvodnjo električne energije, zato je čiščenje modulov potrebno opraviti vsako leto.

Kakšne so cene za zavarovanje sončne elektrarne na letni ravni?

Kot vsako naložbo večje vrednosti je tudi sončno elektrarno smiselno zavarovati za različne poškodbe, ki nastanejo kot posledica zunanjih vplivov (požar, strele, toča, izliv vode, zemeljski plaz, teža snega, padec drevesa, itd.) Vgrajeno fotovoltaiko lahko zavarujete v sklopu zavarovanja hiše ali v okviru posebnega paketa. Pri zavarovalnici se pozanimajte, kaj vse krije zavarovalna polica. Zavarovanje stane približno 130 € letno za samooskrbno sončno elektrarno za enodružinsko hišo.

Zahtevajte brezplačne ponudbe za sončno elektrarno

Projekt izgradnje sončne elektrarne na ključ

Izbrani izvajalec bo za vas opravil celoten postopek izgradnje sončne elektrarne, čemur pravimo tudi rešitve na ključ. Zato boste vse potrebno lahko prepustili enemu izvajalcu. S tem boste privarčevali tako pri času kot pri stroških.

Postopek izvedbe projekta izgradnje sončne elektrarne poteka po naslednjih korakih:

  1. Na podlagi ogleda objekta ter vaših želja in potreb vam predstavijo izračune in idejno zasnovo projekta. Naredijo načrt elektrarne skupaj z meritvami in dimenzioniranjem fotovoltaičnih panelov za najboljši izkoristek sončne energije (analiza potenciala sončnega obsevanja skupaj z oceno pričakovane proizvedene energije). Hkrati vam svetujejo tudi pri tehničnih vprašanjih.
  2. Dobavijo vse potrebne komponente za sončno elektrarno (fotonapetostni moduli, razsmernik, konstrukcija, itd.).
  3. Izdelajo projektno dokumentacijo, ki zajema vodenje postopkov za pridobitev soglasja za priključitev sončne elektrarne na omrežje. Projektna dokumentacija vključuje tudi pridobivanje dovoljenj za postavitev sončne elektrarne. Če želite, vam bodo pomagali tudi pri pridobivanju nepovratnih sredstev iz Eko sklada.
  4. Poskrbijo za celoten montažni material ter izvedejo montažo solarnega sistema, skupaj z izgradnjo potrebne opreme (strelovod, ozemljitev, itd.).
  5. Izvedejo priklop sončne elektrarne na distribucijsko omrežje.
  6. Poprodajne storitve : letno vzdrževanje, tehnična podpora ...
Projekt izgradnje sončne elektrarne na ključ traja od 2 do 3 mesece.

Največ časa vzame urejanje projektne dokumentacije in pridobivanje soglasij, sama montaža sistema pa traja 2 dni.

Zahtevajte brezplačne ponudbe za sončno elektrarno na ključ

Cene za sončno elektrarno različnih nazivnih moči

Cena sončne elektrarne je odvisna od številnih dejavnikov, kot je velikost sistema, kakovost solarnih panelov, vrsta sončnic celic, vgradnja dodatnih elementov (npr. sledilni modul), model in znamka različnih komponent, itd.

Stroški izgradnje fotovoltaike so med 1500 in 1900 € za kWp.

Preverite, kolikšna je skupna cena za sončno elektrarno moči 1 kWp. Fotonapetostni modul nazivne moči 1 kWp letno v povprečju proizvede 1050 kWh električne energije, kar pomeni, da boste potrebovali dodatne vire energije za ogrevanje, saj povprečna hiša, ki se ne ogreva na elektriko, porabi letno okoli 5000 kWh.

Oglejte si, koliko stane sončna elektrarna nazivne moči 5 kWp. Sončna elektrarna, ki proizvede 5500 kWh, zadosti potrebam po energiji štiričlanske družine, ki se ne ogreva z električno energijo.

Preverite, kolikšna je cena za sončno elektrarno moči 10 kWp. Sončna elektrarna letno proizvede okoli 11000 kWh, kar zadostuje za vso porabo elektrike povprečne enodružinske hiše, vključno z ogrevanjem in nameščenimi IR paneli ter uporabo električnega bojlerja.

Pridobite brezplačne ponudbe za izgradnjo samosokrbne sončne elektrarne

Sončni kolektorji – pogosto zastavljena vprašanja

Sončni kolektorji oz. zbiralniki sončne energije vam omogočajo, da na ekonomičen, učinkovit in okolju prijazen način izrabite sončno energijo za segrevanje sanitarne vode. Lahko vam služijo tudi kot podporni sistem za ogrevanje prostorov.

Ko je sonca dovolj, lahko s kolektorji pokrijete do 85% potreb po topli vodi v vašem gospodinjstvu.

Kako deluje sončni kolektor?

V prenosniku solarnega kolektorja se segreva mešanica vode in glikola. Ta nato kroži po ceveh med kolektorji in zalogovnikom vode, ki shranjuje proizvedeno toplo vodo. Da zalogovnik lahko ohranja ustrezno temperaturo sanitarne vode, samodejno vžiga črpalko s pomočjo solarnega regulatorja, ki daje hranilniku kolektorjev signal, da se požene solarni sistem s pridobivanjem toplote iz sončne energije.

Kaj je razlika med sončnimi paneli in sončnimi kolektorji?

Sončni paneli so značilni za solarne elektrarne in delujejo na fotovoltaiko (sončne žarke pretvorijo v električno energijo). Sončni kolektorji pa so prvenstveno namenjeni segrevanju sanitarne vode, delujejo pa tako, da izkoriščajo toploto sončnih žarkov, ki jo po ceveh (voda in glikol) prenašajo do zalogovnika vode.

Kam namestiti solarne kolektorje za najboljši izkoristek sončne energije?

Pred samo montažo bo izvajalec opravil vse potrebne meritve, da bo lahko ustrezno dimenzioniral sončne kolektorje. Pravilna namestitev kolektorjev zagotavlja optimalne izkoristke sončne energije in s tem tudi višje prihranke. Pri načrtovanju izvajalec upošteva različne dejavnike, kot so vaše potrebe po toploti, kraj in lega objekta, količina sončnega sevanja, velikost polja sprejemnikov, značilnosti objekta, itd. Sicer pa na splošno velja, da se sončni kolektorji namestijo na mesta, ki so obrnjena proti jugu, saj je na tej strani neba na razpolago največ sončnih ur, kar je posebej pomembno v zimskih mesecih.

Lahko s sončnimi kolektorji ogrevam prostore in ne le sanitarno vodo?

Če boste želeli tudi ogrevati prostore in ne le sanitarno vodo, boste morali nadgraditi solarni sistem, ki bo preko hranilnika toplote povezan s sistemom ogrevanja. Še vedno boste uporabljali kombiniran zalogovnik, vendar bo izvajalec del moral namestiti vakuumske sončne kolektorje po večji površini, hranilnik toplote pa bo moral imeti večjo prostornino. Izvajalec bo hranilnik povezal s talnim ali radiatorskim ogrevanjem.

Kaj moram vedeti pri izbiri zalogovnika, ki je povezan s sončnimi kolektorji?

Naloga zalogovnika (bojlerja) znotraj solarnega sistema je v tem, da shranjuje viške ustvarjene tople vode za čas, ko sončni kolektorji ne morejo proizvesti dovolj energije za ogrevanje tople vode. Zalogovnik vam omogoča, da boste imeli vedno na voljo toplo vodo za uporabo v gospodinjstvu, ne glede na razpoložljivost sončne energije. V tem primeru bo zalogovnik uporabljal elektriko ali druge vire energije, da bo dogreval vodo in ohranjal njeno temperaturo. Iz tega vidika je pomembno, da investirate v kombinirani zalogovnik, katerega je mogoče povezati z različnimi viri energije. Kot primarni vir energije lahko zalogovnik koristi sončno energijo, kadar pa le-ta ni na voljo, pa uporablja druge vire energije.

Zahtevajte brezplačne ponudbe za sončne kolektorje

Koliko časa mi bodo služili sončni kolektorji?

Življenjska doba sončnih kolektorjev je odvisna od kakovosti vgrajenih materialov (odpornost solarnega stekla, zatesnjenost ohišja, materiali, itd.), kakovosti izvedbe in montaže sistema ter od same znamke izdelkov. V splošnem velja, da bolj kakovostni sončni kolektorji zdržijo do 25 let.

Lahko za sončne kolektorje koristim subvencijo Eko sklada?

Da, s subvencijo Eko sklada lahko pokrijete do 20% celotne investicije v namestitev sončnih kolektorjev. Trenutno je v razpisu možnost, da se subvencionira 150€/m2 za ploščate kolektorje in 200€/m2 za vakuumske kolektorje.

Obstaja nevarnost, da se sončni kolektorji pregrejejo?

Sončni kolektorji lahko dosežejo visoke temperature, tudi preko 230°C, kadar je zelo veliko sonca in nizka poraba sanitarne vode na drugi strani. To se lahko zgodi predvsem v največji poletni vročinski pripeki, ko je sonce zelo močno več dni zapored. Do pregrevanja kolektorjev ne prihaja, saj mora izvajalec zagotoviti določene ukrepe, ki omogočajo, da kolektorji lahko brez škode prenesejo takšne temperaturne obremenitve. To zagotovijo z izbiro ustreznih materialov, varovanjem krogotoka, pravilnim dimenzioniranjem kolektorjev in raztezne posode ter s prilagoditvijo tlaka v sistemu.

Kako pripravim sončne kolektorje na zimo? Ali lahko pozimi sistem zamrzne?

Po ceveh ne teče navadna voda, temveč posebna mešanica z glikolom, sredstvom, ki preprečuje zmrzovanje vode v zimskem obdobju. Mešanica omogoča ustrezen prenos toplote tudi pozimi, hkrati pa nudi korozijsko zaščito. Da bi preprečili zmrzovanje in zagotovili korozijsko zaščito je potrebno na vsakih 5 let menjati tekočinsko mešanico. To je še posebej pomembno, če poleti večkrat prihaja do uparjevanja. Izvajalec bo sistem najprej izpral s čisto vodo, ga napolnil z novo mešanico vode in glikola ter nato odzračil napeljavo.

Koliko prihranim z namestitvijo sončnih kolektorjev?

S sistemom ogrevanja sanitarne vode s sončnimi kolektorji lahko prihranite do 80% energije. Če boste solarni sistem uporabljali tudi za ogrevanje prostorov, pa lahko prihranite do 40% energije. Pri tem smo upoštevali, da sistem deluje v optimalnih pogojih. V povprečju boste za polovico znižali stroške za ogrevanje.

Kdaj se povrne investicija v sončne kolektorje?

Investicija v nakup solarnega sistema za ogrevanje sanitarne vode se vam bo povrnila v 6 letih. Povrnitev investicije lahko pričakujete še kakšno leto prej, če boste energijo sončnih kolektorjev uporabljali tudi za ogrevanje prostorov, ali pa, če boste na solarni sistem priključili še pralni in pomivalni stroj.

Zahtevajte brezplačne ponudbe za sončne kolektorje

Ploščati in vakuumski sončni kolektorji

Na voljo imate dva osnovna tipa sončnih kolektorjev, ki se med seboj razlikujeta. V spodnji tabeli smo zbrali prednosti, slabosti ploščatih in vakuumskih kolektorjev. Preverite, kateri tip sončnih kolektorjev je najbolj primeren za vaš solarni sistem.

Ploščati sončni kolektorji Vakuumski sončni kolektorji
Uporaba za ogrevanje sanitarne in bazenske vode (za ogrevanje prostorov potreben dodaten vir toplote) za ogrevanje sanitarne in bazenske vode ter za ogrevanje prostorov
Montaža vgradnja v nivo strehe (nevidni sistem); zahtevnejša montaža vgradnja na streho (vidni sistem); enostavnejša montaža
Učinkovito delovanje pri zunanji temperaturi najmanj 18°C in pri visoki stopnji osončenja (najbolj primerno za kraje z veliko sonca) tudi pri nizkih zunanjih temperaturah do -10°C ter v oblačnem in meglenem vremenu
Toplotni izkoristek pri enakih površinah in moči slabši toplotni izkoristek boljši toplotni izkoristek
Sestava iz bakrenih ali alu cevi, prekritih s ploščo, ki absorbira sončne žarke iz toplotnih steklenih cevi, med katerimi so bakrene cevi z grelno tekočino ter vakuum, ki deluje kot absorpcijska površina
Cena* cenejši — cena ploščatega sončnega kolektorja dražji — cena vakuumskega sončnega kolektorja

* Cena sončnih kolektorjev je odvisna od različnih dejavnikov, kot je model, vrsta in velikost kolektorja, tip podporne konstrukcije, potrebe po toplotni energiji, vgradnja dodatnega sistema za ogrevanje prostorov, itd.

Cena za ogrevanje sanitarne vode s sončnimi kolektorji

Preverite, kolikšna je cena za sončne kolektorje, ki ogrevajo sanitarno vodo v hiši s štirimi člani družine. V ceno je zajet solarni sistem (2 sončna kolektorja in en 300-litrski zalogovnik vode), ki pokrije potrebe po topli vodi za povprečno štiričlansko družino v hiši z 200 m2 uporabne površine. Pri tem predpostavljamo, da vsak član družine v povprečju porabi 30 litrov vode na dan.

Zahtevajte brezplačne ponudbe za sončne kolektorje