Nasveti
Streha
Vrste strešnih kritin in njihova cena

Vrste strešnih kritin in njihova cena

Izbor kritine je v prvi vrsti odvisen od naklona strehe, nanj pa vplivajo tudi želje investitorja, cena, predpisi in regija. Preverimo lastnosti posamezne kritine in ceno.

Zahtevaj brezplačne ponudbe krovcev

OPEČNA KRITINA

Lastnosti: V Sloveniji je opečna kritina najpogosteje uporabljena kritina. Gre za naraven, okolju prijazen material, ki ga odlikujejo odpornost (UV žarki, kisline, mraz,...), dolga življenjska doba in negorljivost.

Opečni strešniki so različnih oblik. Najpogosteje uporabljeni obliki opečne kritine na strehah z večjim naklonom sta bobrovec in zareznik. Na Primorskem, kjer je naklon streh manjši, pa je najpogostejša kritina korec.

Cena: 9-15 EUR/m2 (brez DDV). Proizvajalci: Bogener, Creaton, Erlus, Goriške opekarne, Jungmeier, Tondach, ...Bobrovec je najbolj razširjena opečna kritina pri nas. Primeren je za strehe od 35 do 40 stopinj. Uporablja se tudi za strehe z večjim naklonom, do največ 60 stopinj, vendar ga je v tem primeru potrebno polagati z dvojnim prekrivanjem, kar pomeni, da so strešniki druge vrste podloženi s strešniki prve vrste.

Zarezniki so težji strešniki, kar je potrebno upoštevati pri načrtovanju strešne konstrukcije. Najmanjši dopustni naklon je 25 stopinj.

Korec je najpogostejši strešnik na Primorskem. Njegov videz spominja na žleb, ki se na eni strani oži. Zaradi svoje teže kljubuje vetru in burji, hkrati pa se dobro odziva tako na mraz kot vročino. Za strehe od 25 do 30 stopinj.

Opečnate strešne kritine Bobrovec, Zarzniki in Korec

BETONSKA KRITINA

Lastnosti: Betonska strešna kritina je cenejša in težja od opeke, zato je potrebna večja nosilnost ostrešja in podkonstrukcije.

Nudi povišano vetrno zaščito (zaradi svoje teže), zaščito pred točo in boljšo zvočno izolativnost. Je obstojna, vpije zelo malo vode in je zato zelo odporna na zmrzal.

Optimalni naklon strehe za uporabo betonske kritine je od 20 do 45 stopinj. Najmanjši naklon, ki še dopušča uporabo betonskih strešnikov, je 17 stopinj, največji pa 67.

Cena: 8-13 EUR/m2 (brez DDV). Proizvajalci: Bramac, Strešniki Golob, Jezeršek, Novak, Polak, Urbič, ...

Zahtevaj brezplačne ponudbe krovcev

KOVINSKA KRITINA

Je lahka in izjemno odporna na vremenske vplive (dež, sneg, nizke temperature, toča, UV žarki).

Ker ne vpija vlage, se na površini kritine nabirajo vodne kapljice, posledica tega pa je, da se pod kritino začne nabirati kondenz, zato je priporočljivo namestiti prezračevalni kanal.

Lastnosti: Za prekrivanje se vse bolj uveljavlja tudi kovinska kritina (bakrena, pocinkana, jeklena, aluminijasta pločevina). Kovinsko streho je enostavno postaviti in vzdrževati.

kovinska strešna kritina

Kovinsko kritino lahko polagamo na strehe vseh naklonov, od 8 do 90 stopinj.

Cena: 10-15 EUR/m2 (brez DDV). Proizvajalci: Decra, Gerard, Hosekra, Metrapan, S-Metal, Skrin, Trimo Trebnje, ...

VLAKNOCEMENTNA KRITINA

Lastnosti: Vlaknocementne plošče so okolju prijazne in zdravstveno neškodljive, paroprepustne, negorljive, odporne proti zmrzali in koroziji.

Valovite vlaknocementne plošče so primerne za strehe z naklonom od 7 stopinj naprej, ravne pa za strehe z naklonom od 15 stopinj naprej. Ravne plošče se polagajo z enojnim ali dvojnim pokrivanjem, prvi način je bolj racionalen, drugi pa bolj zanesljiv.

vlaknocementna strešna kritina - valovitka

Cena: 6-12 EUR/m2 (brez DDV). Proizvajalci: Cembrit, ESAL, Eternit, ...
(Opomba: včasih je kritina vsebovala zdravju škodljiv azbest, ki pa je od leta 1996 prepovedan).

BITUMENSKA KRITINA - “TEGOLA”

Lastnosti: Bitumenska skodla ali tegola je lahka, izjemno prilagodljiva kritina, primerna za pokrivanje najzahtevnejših oblik streh z različnimi nakloni.

Kritina je navkljub svoji lahkosti trdna in odporna na mehanske in vremenske vplive (dež, sneg, UV žarke) ter ogenj.

Bitumenska kritina je primerna za vse naklone streh, od 11 do 90 stopinj. Uporabimo jo lahko tudi kot sekundarno kritino.

bitumenska strešna kritina

Cena: 7-12 EUR/m2 (brez DDV). Proizvajalci: Fragmat, Onduline, Tegola, ...

Nasvet ob izbiri strešnih kritin

Pri izbiri kritine bodimo pozorni na garancijo - na kritino in delo. Ponudniki kritine zagotavljajo garancijo na kritino vse do 50 let, določeni izvajalci pa 10 let na izvedena dela.

Na tem mestu moramo posebej izpostaviti tudi kakovostno izvedbo. Kritina bo služila namenu le, če bo položena oziroma pritrjena kakovostno.

Preberite še, kdaj je čas za prenovo strehe in kako izbrati pravo streho zase.

Zahtevaj brezplačne ponudbe krovcev