Nasveti
Električne inštalacije
Alarmni in nadzorni sistemi: Od protivlomne in protipožarne zaščite do nadzornih kamer

Alarmni in nadzorni sistemi: Od protivlomne in protipožarne zaščite do nadzornih kamer

Preberite, kaj lahko pričakujete ob naročilu storitev, če se odločate za namestitev varnostnega sistema v vaši hiši oziroma stanovanju. S pomočjo izkušenih strokovnjakov boste izbrali alarmni in/ali nadzorni sistem, ki je najbolj primeren za vaš objekt in potrebe. Preverite tudi cene za videonadzor ter za protipožarne in protivlomne sisteme.

Če iščete zanesljive izvajalce, lahko na Primerjam.si oddate povpraševanje. Že v nekaj delovnih dneh boste pridobili do 6 brezplačnih in nezavezujočih ponudb preverjenih in ocenjenih podjetij za varnostne sisteme. Za izvajalce lahko preverite ocene in komentarje prejšnjih strank.

Zahtevaj brezplačne ponudbe za alarmne in nadzorne sisteme

Alarmni sistemi za hišo

Hišni alarmni sistemi so namenjeni varovanju vaše hiše oziroma stanovanja in premoženja ter zaščiti oseb, ki bivajo v njej. Z alarmnim sistemom se boste počutili varno, saj boste zmanjšali tveganja oziroma celo preprečili nepooblaščene stope in nezaželene obiske v vašem domu.

Alarmni sistem zaznava vsa sumljiva dogajanja v hiši in okoli vaše hiše. V primeru vloma boste o tem obveščeni takoj, kar je posebej uporabno, ko vas ni doma. Lahko se odločite tudi za najem varnostne službe, ki bo ob prejemu alarmnega signala v vašo hišo poslala usposobljene varnostnike ali službe za intervencijo.

Mlad par pred odhodom iz stanovanja aktivira alarmni sistem.

Na izbiro imate različne vrste alarmnih sistemov. Pri izbiri vam bo svetoval ponudnik dobave in montaže sistema. Cena za alarmni sistem pa je odvisna od številnih dejavnikov; na primer od vrste sistema (brezžični, žični, protivlomni sistem,…), kakovosti, števila vgrajenih varnostnih elementov in od samega ponudnika, ki zaračuna montažo.

Žični alarmni sistemi

Žični alarmni sistem je podoben elektroinštalacijam, saj je sestavljen iz več komponent, ki so med seboj povezane z mrežami žic in kablov, nameščenih znotraj tal in sten. Naloga električarja je, da vse komponente med seboj poveže.

Centralna enota se montira v kovinsko ohišje v notranjosti hiše, povezana pa je z različnimi senzorji, moduli, napravami in tipkovnico za daljinsko upravljanje. Vsi elementi med seboj »komunicirajo« po električnem tokokrogu. Ko se tokokrog prekine zaradi zunanje sile (na primer zaznava gibanja v hiši), se alarm vključi in zažene.

Žični alarmni sistem je najbolj primeren za novogradnje.

Vgradnja žičnega alarmnega sistema je zahtevnejša in bolj dolgotrajna, v primerjavi z brezžičnim sistemom, saj mora električar zvrtati luknje v steno, napeljati kable in vse module povezati s centralno ploščo. Zato je žični alarmi sistem najbolj primeren za namestitev pri večjih adaptacijah ali pri novogradnji.

Brezžični alarmni sistemi

Brezžični alarmni sistemi predstavljajo sodobnejšo različico tehničnega varovanja, saj delujejo preko brezžične povezave, kot je Wi-Fi. Komponente sistema (centralna enota, senzorji in drugi moduli) niso med seboj povezane z instalacijskimi vodniki (kabli in žice), ampak »komunicirajo« preko radio frekvenčne tehnologije in mobilnih podatkov. Ko senzor zazna gibanje, pošlje signal v centralno enoto, ki aktivira alarm.

Prednost brezžičnih alarmnih sistemov je njihova fleksibilnost. Module lahko enostavno menjate, če želite nadgraditi sistem s sodobnejšo opremo, v sistem dodajate različne dodatke in s tem povezane alarmne funkcije, module nameščate na težje dostopna mesta, ter jih odstranite in vzamete s seboj, če se selite, ali pa jih želite prerazporediti.

Brezžični alarmni sistemi so fleksibilni in enostavni za namestitev.

Brezžični alarmni sistem je enostavnejši za namestitev, v primerjavi z žičnim sistemom. Pri vgradnji ni gradbenih posegov v objekt, zato vam namestitve ni potrebno vnaprej načrtovati. Wi-Fi alarmni sistem je odlična izbira za obstoječe objekte, ker za vgradnjo ne potrebuje nobenih elektroinštalacij.

Zahtevaj brezplačne ponudbe za alarmni sistem Številčnica za alarm in kamera z domofonom na železnih vhodnih vratih.

Vgradnja alarmnega sistema v novogradnjo

Če načrtujete novogradnjo, se lahko odločite za žični alarmni sistem. Izvedbo le-tega je potrebno planirati v fazi projektiranja hiše, predvsem v fazi načrta električnih inštalacij. Projektanta oz. arhitekta obvestite, da želite vgraditi alarmni sistem zato, da bo v projekt elektroinštalacij lahko ustrezno pozicioniral posamezne varnostne elemente.

Električar vam bo pomagal pri izbiri najbolj ustreznega tipa alarmnega sistema glede na vaše potrebe, lastnosti objekta in okolico. Ponudnik alarmnega sistema bo izvedel celoten postopek montaže.

Električarji pričnejo delo še pred ometavanjem zidov, pri čemer zvrtajo luknje v steno in pripravijo kanale, po katerih napeljejo kable in jih povežejo z vsemi elementi za tehnično varovanje. Celotno ožičenje poteka podometno, kar je prednost tudi iz estetskega vidika. Po vgradnji električar še sprogramira centralno enoto in opravi preizkus delovanja alarmnega sistema.

Vgradnja alarmnega sistema v obstoječo stavbo

Brezžični alarmni sistemi so najbolj primerni za vgradnjo v obstoječe hiše oziroma stanovanja zato, ker se inštalacija lahko izvede nadometno. Tako se izognete vrtanju v stene. Električar bo nekatere elemente povezal s cevmi obstoječe podometne električne napeljave, največ elementov pa bo napeljal nadometno.

Nadometna izvedba inštalacije sicer ni najbolj estetska, vendar predstavlja boljšo izbiro od gradbenih posegov v objekt. Prednost pa je v tem, da module in senzorje lahko razporedite tako, kot si želite, in pri tem upoštevate obstoječo postavitev pohištva in druge opreme v vašem domu.

Zahtevaj brezplačne ponudbe za alarmni sistem

Alarmni sistemi brez priklopa na varnostno nadzorni center

V primeru, da se hišni alarm sproži, boste o tem obveščeni še v istem trenutku. Če boste doma, boste slišali močan zvok alarma, če pa boste odsotni, boste dobili obvestilo na telefon. Zvočni alarm bodo slišali tudi vaši sosedje in ljudje v okolici.

Brez priklopa na varnostno nadzorni center pristojni organi ne bodo obveščeni.

Če se ne boste odločili za priklop hišnega alarmnega sistema na varnostno nadzorni center, se boste sami morali odzvati na nevarnost in poklicati policijo, ali pa se boste morali zanesti na to, da bodo policijo poklicali vaši sosedje.

Tak sistem tehničnega varovanja vaše hiše ne nudi optimalne stopnje zaščite, saj tvegate, da se v trenutku vloma ne boste mogli pravočasno odzvati in urgirati. Po drugi strani pa tovrsten sistem predstavlja cenejšo možnost.

Alarmni sistemi s priklopom na varnostno nadzorni center

Alarmni sistem za hišo lahko priklopite na varnostno nadzorni center. To pomeni, da se alarmna sporočila iz sistema pošljejo v varnostno nadzorni center. To so lahko sporočila alarmnih signalov (vlom, okvara, požar) in tehničnih alarmov (izlitje vode, prisotnost plinov).

Varnostnik v nadzornem centru bo po sprožitvi alarma v najkrajšem možnem času na teren poslal intervencijsko skupino oziroma obvestil pristojne službe.

Ko operaterji v centru prejmejo obvestilo, ga nato obdelajo in v roku od 30 do 90 sekund (glede na standarde odzivnih časov) posredujejo informacijo usposobljenim in oboroženim intervencijskim skupinam, ki v najkrajšem možnem času prispejo na lokacijo in ustrezno ukrepajo. Center lahko obvesti tudi pristojne službe, kot je policija, reševalci in gasilci.

Za to storitev varovanja boste morali najeti varnostno podjetje, ki vam zagotavlja 24 urno intervencijo varnostnikov v primeru sprejema alarmnega signala v njihov nadzorni center. Za njihove storitve boste plačevali mesečno, cena pa je odvisna od ponudnika in vrste varovanja. Cene se gibljejo od 20 € na mesec in naprej.

Upravljanje varnostnega sistema

S sodobno brezžično in pametno tehnologijo je upravljanje postalo bolj priročno, pregledno in enostavno. Imate tudi možnost upravljanja na daljavo. Alarmni in nadzorni sistem lahko upravljate na različne načine. Na primer, preko aplikacije na pametnem telefonu, z glasovnimi pomočniki (Siri, Amazon Alexa, itd.), namenskimi scenskimi tipkali ali stikali, ter z brezžičnimi daljinskimi upravljalniki.

Upravljate lahko z različnimi funkcijami. Spremljate trenutno stanje sistema in dogajanje v hiši in na vašem zemljišču, vklapljate in izklapljate delovanje sistema, nastavite vklop obvestil, ko družinski član vstopi v hišo, in podobno.

Zahtevaj brezplačne ponudbe za brezžični alarmni sistem

Alarmni protipožarni sistem

Alarmni protipožarni sistem je namenjen zagotavljanju požarne varnosti v vašem domu. V obstoječ alarmni sistem lahko dodate različne protipožarne senzorje, kot je senzor dima in plina. Senzorji zaznavajo fizikalne vrednosti parametrov, kot je dvig temperature, prisotnost uhajanja plinov, dima, plamenov in isker.

Senzorje mora namestiti električar, saj morajo biti ustrezno povezani z nadzorno ploščo. Na voljo so tudi samostojni detektorji, ki jih lahko z nekaj znanja namestite sami.

Senzorje naj namesti za to usposobljen električar!

Preverite kakovost senzorjev, saj morajo biti dovolj občutljivi, da požar ali uhajanje plina lahko zaznajo že v najzgodnejši fazi. Pomembno je tudi mesto namestitve; na primer detektorje plina namestite v spalnico, saj je ponoči najvišje tveganje za zastrupitve z ogljikovim monoksidom.

električar namešča detektor dima

Izhodne module alarmnega sistema je smiselno povezati s protipožarno centralo, zato da bodo pristojne službe hitro reagirale in odpravile nevarnost, ko je še v fazi, ki je obvladljiva. Cilj je, da se izognete večji gmotni škodi, morebitnim žrtvam in širjenju požara v druge prostore ali objekte.

Zahtevaj brezplačne ponudbe za protipožarni sistem

Protivlomni sistemi za hišo

Če želite vgraditi alarmni sistem, namenjen zaznavanju in preprečevanju vlomov oziroma zaščiti vašega doma pred vlomilci, se lahko odločite za prilagojen protivlomni sistem. Le-ta je sestavljen iz različnih vrst senzorjev.

Ponudnik protivlomnega alarmnega sistema lahko montira t.i. magnete ali nevidne zavese, ki so nameščene na oknih in vratih, ter zaznavajo nepooblaščene vstope skozi okna in vrata. V bližino zunanjih oken in vrat lahko montirate tudi videokamere v kombinaciji s senzorji gibanja.

Na okna in vrata se lahko namestijo tudi detektorji loma stekla, ki sprožijo alarm, če se nasilno razbije steklo. Senzorji loma stekla imajo vgrajen mikrofon in zaznavajo specifične frekvence loma, razbitja ali rezanja stekla.

Za protivlomno varovanje v notranjosti hiše pa so najbolj primerni senzorji gibanja, ki zaznavajo gibanje in ostalo dogajanje v prostoru. Delujejo na principu infrardečih žarkov, pri čemer spremljajo spremembe temperature v območjih pokritja. Nekateri senzorji gibanja pa delujejo v mikrovalovnem načinu delovanja, in lahko delujejo tudi ponoči.

Smiselno je, da protivlomni sistem povežete s varnostno nadzornim centrom, ki bo v primeru vloma poslal na vaš dom intervencijsko službo.

Zahtevaj brezplačne ponudbe za protivlomni sistem

Video nadzorni sistemi

Nadzorni sistemi veljajo za nadgradnjo alarmnih sistemov. Alarmni sistemi vas obveščajo o tem, da se je zgodil določen dogodek, nadzorni sistem pa vam omogoča, da si dogodek tudi ogledate, tako v živo kot za nazaj, saj se posnetki nadzornih kamer shranjujejo. Nekatere kamere imajo vgrajen tudi mikrofon, zato nudijo dodaten zvočni nadzor.

Z video nadzornim sistemom boste imeli možnost, da pridobite bolj jasen vpogled v dogajanje, pri čemer lahko na primer identificirate vlomilce in rekonstruirate sosledje dogodkov. Poleg tega bo že sama prisotnost kamer odgnala vlomilce oziroma jih odvrnila od nasilnega vstopa ali tatvine.

kamera snema in nadzira okolico

Ker lahko nadzorne kamere namestite kamorkoli na vašem zemljišču, imate nenehen nadzor nad dogajanjem znotraj in v okolici hiše. Brezžična tehnologija pa vam omogoča, da dogajanje spremljate na daljavo preko pametnega telefona.

Tehnologija in elementi video nadzornega sistema

Nadzorni sistem za hišo je sestavljen iz kamer za video nadzor ter iz snemalnika, ki prejema zajete slike iz kamere, nato pa slike obdela in shrani na trdi disk. S pomočjo snemalnika lahko predvajate obdelane posnetke z določeno stopnjo ločljivosti bodisi preko računalniškega zaslona bodisi preko pametnega telefona.

Pri video nadzornih sistemih poznamo tri različne tehnologije delovanja:

  • Analogni videonadzorni sistem: analogne kamere preko koaksialnega kabla pošiljajo signale oziroma slike na video snemalnik. Ta sistem je bil v preteklosti pogosto v uporabi, sedaj pa ga zamenjujejo sodobne digitalne tehnologije, ki nudijo boljšo kakovost slik in mnogo več prostora za arhiviranje podatkov.
  • IP digitalni videonadzorni sistem: sestavljen je iz digitalnih kamer, pri čemer ima vsaka kamera svoj IP- naslov, ter iz in digitalnega snemalnika. Analogne slike pretvarja v digitalni podatkovni format. Slike iz kamere se do snemalnika, lokalnega računalnika ali routerja prenašajo po UTP kablu s pomočjo prenosa podatkov po protokolu TCP/IP.
  • Hibridni videonadzorni sistem: predstavlja kombinacijo analognega in digitalnega IP nadzora. Za ta sistem se lahko odločite, če želite nadgraditi stari analogni sistem v digitalnega, in pri tem ne želite menjavati analognih kamer.
Zahtevaj brezplačne ponudbe za video nadzorni sistem

Izbira nadzorne kamere

Najbolj pomemben element videonadzornega sistema so nadzorne kamere. Izbirate lahko med različnimi vrstami in funkcijami kamer. Na voljo so v različnih izvedbah:

  1. Vrtljive in fiksne nadzorne kamere: fiksne kamere pokrivajo le del prostora, proti kateremu so usmerjene. Gibljive kamere pa so dražje, ker se premikajo v vse smeri in lahko približajo ali oddaljijo predmet nadzora.
  2. Notranje in zunanje nadzorne kamere: zunanje kamere z vodoodpornimi ohišji so odporne na vremenske vplive, za montažo pa so na voljo različne konzole, ki se zvrtajo v zid.
  3. Dnevne in nočne nadzorne kamere: kamere, ki snemajo tako ponoči kot podnevi, imajo povečano občutljivost. Podnevi oddajajo barvno sliko, ponoči pa črno-belo.
  4. Barvne in črno-bele nadzorne kamere: barvne kamere so dražje od črno-belih.

Pri izbiri nadzorne kamere so pomembne tudi njene tehnične lastnosti oziroma lastnosti objektiva:

  • Število leč: bolj zmogljive kamere imajo več leč, ki zajamejo več svetlobe in podrobnosti.
  • Ločljivost: objektivi z večjo ločljivostjo zagotavljajo bolj kakovostne posnetke.
  • IR senzor: zaznava gibanje v območju, kamor je kamera usmerjena. Ko zazna gibanje, pošlje snemalniku signal, da začne snemati in shranjevati posnetek.
  • Goriščna razdalja: krajša kot je goriščna razdalja, večji kot pokritja ima kamera.

Razvoj tehnologije je omogočil nove funkcije nadzornih kamer. Na voljo so termalne kamere, ki so zelo dobro prilagojene na nočno delovanje, ter kamere, ki imajo funkcijo prepoznavanja obrazov. Na primer, kamera prepozna obraze družinskih članov, ter na drugi strani vsiljivce oziroma tujce. V vsakem primeru boste o tem dobili obvestilo na pametni telefon.

pametne inštalacije v vaši hiši

Integracija Wi-Fi nadzornega sistema v pametno hišo

Wi-Fi videonadzorni sistem lahko povežete s hišnim pametnim sistemom. Ponudnik storitve bo poskrbel, da bodo Wi-Fi nadzorne kamere in ostali varnostni elementi povezani na pametne inštalacije.

Oglejte si cene pametnih inštalacij.

Pametna tehnologija vam omogoča, da v sistem povežete različne elemente tehničnega varovanja, kot so senzorji dima, protipožarni detektorji, senzorji gibanja in nenazadnje tudi nadzorne kamere. Tako boste kar preko računalnika, tablice ali pametnega telefona lahko dostopali in nadzorovali celoten alarmni in nadzorni sistem v vaši hiši.

Zahtevaj brezplačne ponudbe za pametne inštalacije