
Odločil sem se za toplotno črpalko voda voda. Pogoji so bili ustrezni, ker imamo dosti podtalnice. Ko smo že imeli dovoljenje in vrtino, smo začeli iskati ponudnika. Našli smo ga prek primerjam.si. S storitvijo in izvajalcem, ki je vgradil toplotno črpalko, sem v celoti zadovoljen.
V našem poslovnem objektu smo se odločili za ogrevanje s toplotno črpalko voda/voda. Sicer je bilo treba kar nekaj časa in energije s pridobivanjem vseh papirjev in predpripravami, ampak nam ni žal. Že prvo leto se ogromno pozna na stroških. Izvajalca in primerjam bi ocenil z zelo dobro ;)
V našem podjetju smo se odločili za menjavo sistema ogrevanja. Odločili smo se za toplotno črpalko voda/voda. Zdaj imamo lepo toplo, v poletnih mesecih pa se prostor zaradi črpalke celo ohlaja. Izvajalec je vse super opravil. Všeč mi je bila komunikacija z njimi že od samega začetka. Tudi svetovali so nam glede dokumentacije in vrtine. Vse super.
Katera toplotna črpalka je najprimernejša za vas, je odvisno predvsem od lokacije vaše hiše. Za namestitev toplotne črpalke voda/voda boste namreč potrebovali dostop, za namestitev toplotne črpalke zemlja/voda pa dovolj veliko zemljišče, da boste lahko vgradili zemeljske kolektorje. Za namestitev toplotne črpalke zrak/voda ni posebnih omejitev. Če imate možnost namestiti katerokoli izmed teh toplotnih črpalk, se vam najbolj izplača namestitev toplotne črpalke voda/voda, saj je ogrevanje z njo najučinkovitejše. Po učinkovitosti ji sledita toplotna črpalka zemlja/voda in zrak/voda. V enakem vrstem redu so toplotne črpalke glede na ceno - toplotna črpalka voda/voda je najdražja, voda/zrak pa najcenejša zmed toplotnih črpalk.
Vse vrste toplotnih črpalk predstavljajo visoko začetno investicijo, a se vam bo zaradi zelo nizkih stroškov porabe ta kmalu povrnila. Ob nakupu ste upravičeni tudi do nepovratnih sredstev Eko sklada, kar bo začetno investicijo še znižalo.
Ob dobri izolaciji hiše so lahko vaši mesečni stroški le okoli 20 evrov.
Pri nakupu katerekoli toplotne črpalke sta upravičeni do nepovratnih sredstev Eko sklada, in sicer v vrednosti med 20 in 50% vrednosti naložbe oziroma največ do 5000 evrov.
Za namestitev toplotne črpalke voda/voda boste potrebovali več dovoljenj. Prvič, če globina vrtine do podtalnice presega 30 metrov, boste potrebovali dovoljenje za raziskavo podzemnih voda. Za vrtine na vodovarstvenih območjih je treba pridobiti tudi mnenje izvajalca javne vodooskrbe, soglasje regionalne ARSO ali izdelati analizo tveganja (odvisno od zahtev, ki nam jih določi ARSO). Po izkopani vrtini črpalno-nalivalni preizkus, na podlagi katerega se spiše hidrogeološko poročilo. Ko imamo pripravljeno vso potrebno dokumentacijo, moramo na ARSO vložiti vlogo za Dovoljenje za rabo vode za pridobivanje toplote. Postopek pridobivanja dovoljenj in opravljanja vseh preizkusov traja mesec ali dva in vas bo stal okoli 500 evrov, če pa boste zaradi globine podtalnice nad 30 metorv morali opraviti raziskavo podzemnih voda, vas bo to stalo dodatnih cca 3000 evrov.
Čeprav toplotna črpalka voda/voda zahteva najvišjo začetno investicijo, se vam bo ta najhitreje povrnila, saj je izkoristek segrevanja s to toplotno črpalko zaradi konstantne temperature podtalnice najvišji.
Toplotne črpalke za ogrevanje rabijo obnovljive energije (bodisi podtalnico bodisi zrak bodisi zemljo). Ker gre za obnovljive vire energije, nimajo negativnega vpliva na okolje, stroški delovanja pa so zelo nizki.
Vse toplotne črpalke poleg ogrevanja prostore tudi hladijo. Za to moramo sicer imeti zagotovljen tudi prenos hladnega zraka v prostore.
Čeprav nekatere ogrevalne toplotne črpalke omogočajo tudi segrevanje sanitarne vode, obstajajo tudi toplotne črpalke, ki so namenjene samo segrevanju sanitarne vode. Taka toplotna črpalka za segrevanje vode rabi obnovljive vire energije in le manjši del elektrike. Zaradi nizkih stroškov predstavlja najbolj ekonomičen način segrevanja sanitarne vode. Poleg črpalke boste potrebovali tudi hranilnik tople vode (za štiričlansko družino boste potrebovali cca 200-litrski bojler).
Toplotne črpalke moramo servisirati enkrat letno. Na servisu bo strokovnjak preveril, če vse deluje optimalno in popravil morebitne nepravilnosti. Drugega vzdrževanja toplotne črpalke ne zahtevajo.
Sprememba - adaptacija obstojočega objekta. debelina in vrsta izolacije na stenah: zid 20cm+ 12 cm izolacije debelina in vrsta izolacije na strehi: 25-30 cm okna: PVC dvoslojna talno ogrevanje 20cm estriha ogrevanje sanitarne vode do 4 osebe razdalja med notranjo in zunanjo enoto: mx 5 m če se da bi imel notranjo enoto v enem delu z vgrajenim l bojlerom ROK: do konca leta Hvala in LP
Manjava centralnega ogrevanja na pelete. Obdržal bi TČ L za saniatrno vodo, ki pa je sedaj tudi priključena na ogrevanje radiatorjev (za zimski termin - poleti koriustim samo TČ za sanitarno vodo). Objekt je star 15 let in je izoliran. Talno gretje: 25m2, ostalo radiatorje Peč je 25kw! ROK: jeseni, pred novo kurilno sezono Hvala in LP
Novogradnja....talno gretje je izdelano v 3 etažah. Vsaka etaža ima svojo razdelilno omarico ,ki so z dotokom povezane v kurilnico. Fasada bo izdelana v debelini 15 cm. Mansarda je po poševni izolirana z URSA DF v debelini 25 cm in EGGER paro propustnimi ploščami..ravni del mansarde je izoliran z URSA DF v debelini 40 cm. Vsi primarni vodi so pripeljani v kurilnico( dovodi do razdelilnih omaric, topla voda , hladna voda, 2 x kopalniška lestev).Razdalja med zunanjo in notranjo enoto bo ca 10m. Zaradi cenejše izvedbe bi povezali vse 3 veje talnega gretja in obe lestvi na eno obtočno črpalko in ogrevali na isti temperaturi v kolikor je to možno..... Čakam na subvencijo ekosklada. hvala lp
Pozdravljeni, v jesensko zimskih mesecih letos imam v namenu preiti iz ogrevanja na zemeljski plin na ogrevanje s toplotno črpalko, v nadaljevanju TČ. Zaenkrat ogrevanja sanitarne vode na planiram preko TČ, a bi to možnost vseeno pustil odprto - torej, da se to upošteva pri naplejavi, da je kasneje možno urediti tudi ta priklop. Zanima me tudi glede na to, da so na Gorenjskem mrzle zime ali obstajajo toplotne črpalke, ki delujejo pod - 15 st. celzija? Po katalogu za TČ proizvajalca NIBE njihove TČ pri - 15 st.c. lahko ogrevajo vodo do 45 st.c., kar je sicer dobro, a zaželeno bi bilo, da TČ lahko obratuje pri hladnejših temp. Zanima me tudi ali je možna prijava na Eko sklad, kljub temu, da imamo prvotno že ogrevanje na zemeljski plin katerega pa bi sicer opustili? ROK: oktober, november Hvala za informacije in izdelane ponudbe. Lep pozdrav,
Objek je novo gradnja ,grajen z opeko poroterm 30 profi ,izolacija proti strehi 40 cm steklena volna, zunaj fasada 20 cm mineralna volna,Uw oken je 0,76 ral montaža, vgrajeno prezračevanje z rekuperacijo.Hiša ima tudi klet ki bi jo občasno greli z radjatorji cca.40m2. Zanimam se za toplotno črpalko zrak /voda z vgrajenim bojlerjem vsaj l ,3 osebe in možnostjo hlajenja in gretja.prosim če mi lahko nardite punudbo za dobavo TČ, montažo in zagon. Hvala in LP
Zdravo! Imam novogradnjo 3 nadstropja po m2. Povsod je položeno talno ogrevanje. v kurilnici je vse pripravljeno za priklop toplotne črpalke. Do zunanje enote so potegnjene cevi in v steni do vsakega nadstropnega razdelilnika. In pa sanitarna voda je zraven. V toplotni bi bil tudi bojler za sanitarno vodo za 4 osebe.Zanima me cena črpalke in montaže. moč TČ: cca. 14 kw Hvala za odgovor ter lep pozdrav .
Poleg ponudbe, bi želela še opis delovanja toplotne črpalke. Želela bi nasvet prednosti med črpalkami oziroma katera je najbolj optimalna voda-voda, zrak-voda, zemlja-voda. Črpalko bi želeli za ogrevanje prostorov in sanitarne vode. Stavba: hiša, m2 Potrebno je ureditev sistem ogrevanja. Lp, K.
moč 7 kW, zunanja in notranja enota, grelno število COP 3.7 ali več Gre za novogradnjo - izolacije bo 20cm, streha ima 40cm izolacije. Gre za ogrevanje mansarde in pritličja. Talno gretje je že narejeno. Imamo tudi sončne kolektorje. Dodatno bi potem priključili oboje na bojler za sanitarno vodo. Hvala in LP
Imam peč na kurilno olje in toplotno črpalko zrak-voda, bi vključil v vejo povratnega voda k obstoječi peči (torej zaporedno). S tem bi imel možnost, da v zares mrzlih dneh (nočeh) dogrejem vodo z omenjeno pečjo. Zato ne potrebujem visokotemperaturne toplotne črpalke zrak voda in je zadovoljiva že toplotna črpalka, ki ogreje vodo do 55 stopinj. Z toplotno črpalko bi ogreval tudi sanitarno vodo. sedaj imam zato v peč na olje vgrajen bojler kapacitete 80 litrov, kar bi bilo sigurno premalo za 4 člansko družino pri 55 stopinjah. Zato potrebujem še dodaten literski izmenjevalec, ki pa ne potrebuje možnosti dogrevanja s sončno energijo, pač pa električno dogrevanje. Hiša je zgrajena v 90-tih letih in ima toplotno izolacijo 5 cm stiropora in termopan okna.
v kratkem oz takoj po eko razpisu imam namen kupiti tč za ogrevanje in sanitarno vodo neto površina m2 talno gretje m2, sanitarna voda za 3 osebe, novogradnja ytong 40cm + 15cm stiropor, mansarda in podstreha 40cm celuloza, izolacija pod tlakom 20cm stiropor, tč mora biti 3fazna, povezave med notranjo in zunanjo enoto so že pripravljene, prosim za ponudbo oz. ogled. Zanimam se za PUHZ-SW75VHA Mitsubishi Power Inverter z l bojlerjem. Lp, denis